Parafia Rzymskokatolicka p.w. Przemienienia Pańskiego

Szczecin - Gumieńce

Aktualności

Opis: C:\Users\Marta\Desktop\strona www\Przemienie_Panskie_RS.jpg

Ewangelia wg świętego Marka 9, 2-10: "Jezus wziął z sobą Piotra, Jakuba i Jana i zaprowadził ich samych osobno na górę wysoką. Tam przemienił się wobec nich. Jego odzienie stało się lśniąco białe, tak jak żaden wytwórca sukna na ziemi wybielić nie zdoła. I ukazał się im Eliasz z Mojżeszem, którzy rozmawiali  z Jezusem. Wtedy Piotr rzekł do Jezusa: Rabbi, dobrze, że tu jesteśmy; postawimy trzy namioty: jeden dla Ciebie, jeden dla Mojżesza i jeden dla Eliasza. Nie wiedział bowiem, co należy mówić, tak byli przestraszeni. I zjawił się obłok, osłaniający ich, a z obłoku odezwał się głos: To jest mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie. I zaraz potem, gdy się rozejrzeli, nikogo już nie widzieli przy sobie, tylko samego Jezusa. A gdy schodzili z góry, przykazał im, aby nikomu nie rozpowiadali o tym, co widzieli, zanim Syn Człowieczy nie powstanie z martwych. Zachowali to polecenie, rozprawiając tylko między sobą, co znaczy powstać z martwych."

Msze święte i nabożeństwa

Ogłoszenia duszpasterskie

Historia parafii

Duszpasterze

Ministranci

Grupy parafialne

Sakramenty

Modlitwy

Ciekawe linki

Kontakt

Galeria

Tabor

 

 

Kościół został erygowany 15 lipca 1992 roku. Został wzniesiony w latach 1993 - 1996 wg projektu inż. architekta Walentego Zaborowskiego. Poświęcony w dniu 22 grudnia 1996 roku. Nasza parafia obchodzi odpust w dniu święta Przemienienia Pańskiego tj. 06 sierpnia.

Przemienienie Pańskie (1516-1520) jest uważane za ostatni obraz autorstwa Rafaela Santi. Obecnie znajduje się w Pinakotece Watykańskiej. Zamówienie na ten obraz ołtarzowy otrzymał Rafael w roku 1516 od kardynała Giulia Medici. Dzieło zostało dokończone przez ucznia Rafaela, Giulia Romano. Obraz przedstawia Przemienienie Chrystusa na Górze Tabor w obecności przerażonych uczniów. W dolnej części obrazu widzimy dwie grupy osób, które oddziela od siebie ciemna, ukośna strefa.

Obraz (jego kopia) wiszący nad ołtarzem głównym został ufundowany z okazji uroczystości poświęcenia kościoła w dniu 22 grudnia 1996 r. Wykonany przez naszą parafiankę Annę Rosiek przy znacznym udziale całej rodziny, a zwłaszcza męża, który był pomysłodawcą całego przedsięwzięcia. Obraz powstał w bardzo krótkim – zważywszy na rozmiary: 270 x 310 cm - czasie, w niespełna miesiąc. Malowany był w garażu państwa Rośków. Pani Annie pomagały dzieci i mąż – malując partie pejzażu, rośliny i inne detale. Ukończone dzieło zostało przeniesione własnoręcznie przez kilku parafian do kościoła i zawieszone w ołtarzu.

 

 

Krótka Historia Parafii: (na podstawie kroniki parafialnej)

15.07.1992 Ks. abp Marian Przykucki utworzył parafię p.w. Przemienienia Pańskiego


07.08.1992 Ks. abp Marian Przykucki mianował ks. Eugeniusza Łodykę proboszczem

29.08.1992 Ks. Eugeniusza Łodyka obejmuje parafię

03.09.1992 Rozpoczęcie budowy drewnianej kaplicy

04.09.1992 Przygotowanie placu pod budowę świątyni

13.09.1992 Poświęcenie placu pod budowę świątyni przez ks. bp. Jana Gałeckiego

22.09.1992 Zakończono budowę kaplicy

29.09.1992 Ks. proboszcz urzęduje w kancelarii przy ulicy Lwowskiej

09.02.1993 Wykopanie dołu na wapno

20.03.1993 Rozpoczęcie zwózki cegły na budowę kościoła

18.05.1993 Rozpoczęcie wykopu pod fundamenty kościoła

07.06.1993 Niwelacja wykopów i wbijanie palików wysokościowych

20.06.1993 Przywiezienie drągów na rusztowanie

07.1993      Pogłębianie wykopów i zalewnie dziur betonem

16.08.1993 Wykonanie i ofiarowanie na rzecz parafii kropielnicy przez parafianina

17.08.1993 Ofiarowanie przez anonimowego dobrodzieja 15 rolek papy i beczki lepiku

21.08.1993 Pokrycie papą dachu kaplicy

15.10.1993 Pierwsza zbiorowa msza za zmarłych

08.12.1944 Przyjęcie pierwszych chłopców z tej parafii do grona ministrantów

21.02.1995 Zostały przywiezione deski do bodowy pokrycia dachowego

13-26.04.1996 Ks. proboszcz wraz z 13 osobową grupą parafianów udał się w pielgrzymkę do Ojca św., w celu poświęcenia kamienia węgielnego, przywiezionego w 1995 r. z góry Przemienienia Pańskiego

09.06.1996 Początek kanonicznej wizytacji

10.06.1996 Ks. Abp Marian Przykucki odwiedza LO nr 4 i Szkołę Podstawową nr 66

01.09.1996 Zmarł ks. Stanisław Trus SDB

04.09.1996 Pogrzeb ks. Stanisława Trusa SDB

04.10.1996 Nadejście blachy mającej pokryć dach świątyni

10.12.1996 Na plac kościelny przywieziony został żużel

22.12.1996 Poświęcenie wybudowanego w stanie surowym kościoła

02.02.1996 Ks. proboszcz otrzymał pozwolenie na budowę domu parafialnego

04.07.1997 Urzędowe przekazanie kościoła Archidiecezji przez Towarzystwo Salezjańskie

06.07.1997 Uroczystość pożegnania ks. prob. Eugeniusza Łodyki i przywitania ks. prob. kan. Marka Kałamarza i ks. wikarego Henryka Marszałka

02.06.1997 Po raz pierwszy zabrzmiały organy na chórze, grał na nich ks. proboszcz

27.08.1997 Złoty jubileusz urodzin ks. Proboszcza Marka Kałamarza 50 rocznica urodzin 25-lecie kapłaństwa 25.11.1997 Ukończenie dachu plebanii

02.06.1998 Księża wprowadzają się na plebanię

28.06.1998 25 lecie kapłaństwa ks. prob. Eugeniusza Łodyki

09.08.1998 Ks. Abp. Marian Przykucki poświęcił dom parafialny

14-21.02.1999 Misje Święte „Nawiedzenie Obrazu Jezusa Miłosiernego”

26.03.1999 Pierwsza Droga Krzyżowa ulicami parafii

06.02.2000 Instalacja pieca na olej opałowy

28.02.2000 Instalacja 4 wiatraków pod sufitem w kościele

16.04.2000 Młodzież przedstawia pantominę „Misterium. Droga Krzyżowa Pana Jezusa”

07.07.2000 Ukończenie budowy polbruku wokół kościoła

02.12.2000 Poświęcenie marmurowego ołtarza i murów naszej świątyni przez Abp. Zygmunta Kamińskiego

 

26.3.2001 Wizytacja wstępna wikariusza biskupiego ks. dr Andrzeja Hoffmana

31.03-1.04.2001 Wizytacja ks. Abp Zygmunta Kamińskiego

16.06.2001 Kleryk Artur Kucharski przyjął święcenia diakonatu

26.08.2001 Zmiana porządku odprawiania mszy świętych niedzielnych i świątecznych

21.12.2001 Do naszej świątyni zostały zakupione nowe elektroniczne 39 dźwiękowe organy

10.03.2002 Na ścianach kościoła została zawieszona nowa droga krzyżowa

25.05.2002 Ks. Artur Kucharski SDB otrzymał święcenia kapłańskie w Lądzie

02.06.2002 Msza święta prymicyjna ks. Artura Kucharskiego SDB

15.12.2002 Parafianie ofiarowali do parafii nowy gong

15.12.2002 Młodzież i ministranci przygotowali szopkę betlejemską i żłóbek

10.2003 Został zamontowany pierwszy witraż w naszym kościele

9.03.2004 Młodzież naszej parafii pod przewodnictwem ks. Mariusza wystawiła Misterium Męki Pańskiej, po udanym przedstawieniu wystawiła je jeszcze kilka razy, na jedno z nich przybył ks. Bp Jan Gałecki

14.04.2004 Młodzież po raz ostatni wystawiła Misterium Męki Pańskiej

1.09.2006 Poświęcenie tablicy upamiętniającej 10 rocznicę śmierci ks. Stanisława Trusa SDB

13.10.2007 Na placu przed kościołem stanęła grota Matki Bożej Fatimskiej

14.03.2008 Poświecenie nowego Krzyża Misyjnego

09.09.2008 Na placu przed kościołem został postawiony pomnik Jana Pawła II

18.10.2008 Poświęcenie figury Jana Pawła II

23.09.2008 Odbyła się msza o uzdrowienie.

06.12.2009 Rozpoczęły się rekolekcje adwentowe prowadzone przez wspólnotę „Mocni w Duchu”  z ks. Remigiuszem

29.01.2011 ks. Adam Polaszczyk otrzymał święcenia kapłańskie

06.02.2011 Msza prymicyjna ks. Adama Polaszczyka

2011 Zamieszkała w naszej parafii wspólnota „Przymierze Miłosierdzia”

17-24.02.2012 „Misje u Stóp Krzyża”

14.04.2012 święcenia kapłańskie ks. Michała Mikołajczaka

15.04.2012 Msza prymicyjna ks. Michała Mikołajczaka  

06.08.2012 Odpust parafialny - 20-lecie istnienia parafii

27.08.2012 Msza św. pożegnalna ks. proboszcza Marka Kałamarza

28.08.2012 Ks. prałat dr Zygmunt Wichrowski mocą decyzji J.E. ks. Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi został ustanowionym nowym proboszczem naszej parafii. Liturgiczne wprowadzenie nastąpiło w dniu 02-09-2012 r.

06.04.2013 Święcenia kapłańskie ks. Macieja Kowalskiego

 

10.11.2013 Pierwszy w naszej Parafii sakrament Chrztu świętego udzielony wodą z rzeki Jordan – z Ziemi Świętej.

 

17.11.2013 Poświęcenie nowego Tabernakulum.

 

Nasi duszpasterze na przestrzeni lat:

 

Proboszczowie:

Ks. prob. Eugeniusz Łodyka SDB od 7.08.1992  do 1.07.1997

Ks. prob. kan. Marek Kałamarz od 1.07.1997 do 28.08.2012

Ks. Administrator Henryk Marczak od 15.07.2010 do 20.10.2010

Ks. prob. prałat dr. Zygmunt Wichrowski od 28.08.2012

 Wikarzy:

Ks. Stanisław Trus SDB od …………do śmierci +1.09.1996

Ks. Henryk Marszałek od 1.07.1997 do 20.08.1998 (był m.in. kapelanem drużyny piłkarskiej Pogoń Szczecin)

Ks. Jerzy Labuda od 1.07.1998 do 15.10.1998

Ks. Adam Bocheński MSF od 1.07.1998 do 24.08.2000

Ks. Piotr Leśniak od 20.08.1998 do 27.08.1999

Ks. Zbigniew Rzeszótko od 1.12.1998 do 22.08.1999

Ks. Daniel Klich od 28.08.1999 do 23.06.2002

Ks. Olaf Kwapis od 28.08.1999 do …………….

Ks. Mariusz Matuszak od 25.08.2000 do 24.08.2006

Ks. Sebastian Kubiński od 24.06.2002 do 20.06.2003

Ks. Janusz Mieszkowski od 21.06.2003 do 24.11.2004

Ks. Hieronim Sebastian od 04.12.2004 do 11.07.2010

Ks. Krzysztof Przybyło od 25.08.2006 do 24.08.2009

Ks. Robert Wróbel od 25.08.2006 do 24.08.2007

Ks. Piotr Wójciak od 25.08.2007 do 24.02.2008

Ks. Jarosław Grybko od 25.02.2008 do 24.08.2009 (na zdjęciu po lewej stronie)

Ks. Rafał Stęszewski od 25.08.2009 do 30.06.2014

Ks. Mariusz Śpiewak od 25.08.2009 do 21.08.2011

Ks. Adam Polaszczyk do 29.01.2011 jako diakon, od 01.02.2011 do 19.03.2011 jako neoprezbiter

Ks. Piotr Subocz od 22.08.2011 do 16.11.2012

ks. Maciej Kowalski od 28.08.2012 jako diakon (święcenia kapłańskie 06.04.2013) do 25.08.2013

Ks. Prefekt Marcin Duda (pomoc duszpasterska) od 16.11.2012 do (obecnie)

 

Ks. Paweł Kołodziejski od 25.08.2013 do (obecnie)

 

Ks. Jarosław Malec od 13.07.2014 do (obecnie)

 

 

 

 

Strona parafii funkcjonuje dzięki życzliwości właścicieli serwera www.elaboro.pl

Strona generuje tzw. pliki cookies.